דרכי התמודדות עם מצבי לחץ

מצבי לחץ

החברה הישראלית חיה בתנאי לחץ רבים שנגרמים בשל גורמים שונים. קיים, כמובן, הלחץ הביטחוני שאינו מרפה וכמעט נחשב מובן מאליו, ולצידו לחצים שנובעים מהתמודדות יום יומית בנושאי ניהול משפחה, כלכלה, גידול ילדים, טיפול בהורים, לימודים, בעיות  בעבודה ובחברה, מחלות ופציעות ועוד. לאור כל הלחצים הללו, ואחרים נוספים, אין פלא שאנשים נקלעים שלא בטובתם ולא מרצונם למצבי לחץ. בחלק מהמקרים הם מצליחים להתגבר בכוחות עצמם על הבעיות ובמקרים אחרים, קשים יותר, הם חייבים להיעזר בבעלי מקצוע מתחומים שונים היכולים לסייע בייעוץ, בשיחות, בטיפולי גוף, בהדרכה להקניית הרגלים ותחביבים מרגיעים ועוד. המטרה היא להתגבר על התקופה הקשה ולנסות לפתח סוג של עמידות בפני לחצים שאולי יופיעו בעתיד.

התבטאות הלחץ והסימפטומים

לחץ נפשי חזק ומתמשך יכול להגיע  בעוצמות שונות ולהתבטא בשורה של תסמינים שחלקם גופניים כמו: קצב לב גבוה, שרירים דרוכים, מיגרנות, צמרמורות, בחילות, עצירות ועוד.  מבחינים בתסמינים אחרים שהינם נפשיים דוגמת: התקפי חרדה, חוסר שקט ומנוחה, סיוטי לילה, ולחילופין: מצבי רוח המשדרים מצוקה דוגמת: דכדוך, עצבות, כעס, אגרסיביות, חוסר מנוחה, עצבנות ועוד. כל התסמינים הללו יכולים להופיע בצירופים שונים על פי עוצמת הלחצים והבעיות בפניהם ניצב הסובל. כאשר הלחצים אינם מרפים יש צורך לטפל בהם, ואחת הדרכים המקובלות אצל רבים היא באמצעות הרפואה האלטרנטיבית בכלל, ודיקור סיני בפרט.

דיקור סיני כגורם להתמודדות עם לחץ

הפילוסופיה שעל פיה פועלת הרפואה הסינית היא שבגוף האדם יש ערוצי אנרגיה (מרדיאנים) אשר נמתחים לאורכו וטיפול בנקודות שונות עליהם או בקרבתם יאפשר לשחרר אנרגיות פנימיות אשר יובילו לטיפול בבעיה (במקרה שלנו – לחצים נפשיים). דיקור סיני הינה שיטה אשר במהלכה מחדירים מחטים בנקודות אשר אותם בוחר המטפל והן אלו המשפיעות על איברים מסוימים. תחילת הטיפול הוא באבחון והמטפל ירצה לברר על הסיבות שהניעו את הלקוח להגיע אליו. יהיה צורך, בין היתר, בקבלת מסמכים רפואיים ובבדיקה גופנית ועל פי הממצאים יוחלט על מיקום החדרת המחטים, על סוג המחטים ועוד. לאחר הטיפול ירגיש המטופל בתופעות כמו: רוגע, עייפות או חולשה קלה, תחושת התכנסות עצמית וכדומה.

אופי הטיפול

הטיפול אינו מכאיב ולרוב, אין בו תופעות לוואי כמו דימום, כאבים פציעות וכדומה. המחטים הזעירות והסטריליות מוחדרות לשכבת העור העליונה ואינן מגיעות לכלי דם. משך הטיפול וכמות הטיפולים נקבעים על פי הצורך. הטיפולים מתאימים לאנשים בגילאים שונים, ובכל מקרה, יש לבדוק אם הנסיבות מאפשרות עשייתם. קיימים, כמובן, דרכים נוספות לטיפול במצבי לחץ אשר הרפואה האלטרנטיבית איננה דוגלת בהם.  מדובר, בין היתר, על טיפולים תרופתיים כימיים שניתנים על ידי רופאים מתחום הרפואה המסורתית המתמחים בנישה זאת. הרפואה האלטרנטיבית דוגלת, לכל היותר, בשימוש בחומרים טבעיים שיכולים להינתן יחד עם דיקור סיני או בלעדיו. יחד עם זאת, ניתן לשלב טיפולים מהרפואה המסורתית והאלטרנטיבית. הרפואה המסורתית מכירה בטיפולי דיקור סיני ומעניקה אותם בעצמה במוסדותיה השונים.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.